St Annes

Calendar & Dates

DateTimeTitle
01 Mar05:00Water Polo Crawford U15 Tournament
01 Mar08:00Water Polo Old Petrians Tournament
01 Mar13:30Sacristans' Lunch
01 Mar13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
01 Mar13:30Usherwood Form 3 - Counsellor's lunch
01 Mar13:45STEPP Ndabezinhle Homework Support partnership
01 Mar14:00Staff Professional Development
01 Mar14:00Spiritual Leaders Cell Group Meeting
01 Mar14:00Subject Support
01 Mar15:00Worship Band Practice
01 Mar15:00Tennis School League
01 Mar15:00KZN Tennis Trials
01 Mar17:30Midlands Youth Choir at All Saints
01 Mar18:00Vocal Ensemble
01 Mar18:00Frances Baines Form 2 Supper at the College Head's Home
01 Mar18:00Major Production, Technical Rehearsal 1
02 Mar10:30Staff Meeting
02 Mar13:00STEPP uMusawenkosi Pre-School partnership
02 Mar13:30Frances Baines Form 3 - Counsellor's Lunch
02 Mar14:00AP Maths & English
02 Mar14:00Environment Meeting
02 Mar14:00Junior Marimbas
02 Mar14:00Subject Support
02 Mar15:00U18 Franchise Hockey Tournament (HP Players only)
02 Mar15:00U16 Franchise Hockey Tournament (HP Players Only)
02 Mar18:00Senior Marimbas
03 MarBLUE SATURDAY
03 MarKZN Swimming Trials
03 Mar18:00Matric Ball
04 MarBloemfontein Junior Open Squash Tournament
04 Mar08:00Catholic Mass
04 Mar18:00Evening Prayer
05 MarWEEK 2
05 Mar08:00English
05 Mar13:30SCA Committee Lunch
05 Mar13:30STEPP Lions River SMILE and Sport partnership
05 Mar13:30Mollie Stone Form 3 - Counsellor's Lunch
05 Mar14:00Form 3 Great Adventure prep
05 Mar14:00AP Maths & English
05 Mar14:00Subject Support
05 Mar14:00Supplementary Music Theory Lessons
05 Mar15:30English Olympiad Class
05 Mar18:00Symphonic Band
05 Mar18:00St Anne's Contemporary Dance Company Rehearsal
05 Mar18:30Major Production Rehearsal
06 MarANDREWS COLLEGE DUTY ENDS
06 Mar10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
06 Mar10:30Media Centre Monitors' Meeting
06 Mar13:30Worship Band Lunch
06 Mar13:30STEPP Leaders' Meeting
06 Mar13:30English Olympiad (Girls to leave class at 12.30 for an early lunch)
06 Mar14:00AP Maths & English
06 Mar14:00Subject Support
06 Mar15:00Tennis School League
06 Mar15:00U14 Hockey match vs Bisley Park
06 Mar18:00Choir
06 Mar18:30Major Production Rehearsal
07 Mar07:00Confirmation classes
07 Mar10:00Senior Girls Gala (Swimmers Depart 09:00; Forms 2, 3 and Cheerleaders
07 Mar10:30Theatre Monitors' Meeting
07 Mar14:00Subject Support
07 Mar14:00Heads of Subjects Meeting
07 Mar14:00STEPP Science partnership
07 Mar14:00Employment Equity Meeting
07 Mar17:30Devos
07 Mar18:00Macrorie Form 2 Supper at the College Head's Home
07 Mar18:00St Anne's Dance Theatre Company Rehearsal
08 MarFRANCES BAINES COLLEGE DUTY BEGINS
08 Mar09:00SAHISA meeting
08 Mar13:30Sacristans' Lunch
08 Mar13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
08 Mar13:45STEPP Ndabezinhle Homework Support partnership
08 Mar14:00Staff Professional Development
08 Mar14:00Spiritual Leaders Cell Group Meeting
08 Mar14:00Subject Support
08 Mar15:00Worship Band Practice
08 Mar15:00Tennis School League
08 Mar17:30Midlands Youth Choir at All Saints
08 Mar18:00Vocal Ensemble
08 Mar18:00Marianne Brown Form 2 Supper at the College Head's Home
08 Mar18:00Major Production, Technical Rehearsal 2
09 MarDEADLINE TERM 2 CALENDAR ENTRIES
09 Mar10:30Staff Meeting
09 Mar13:00STEPP uMusawenkosi Pre-School partnership
09 Mar14:00AP Maths & English
09 Mar14:00College Forum
09 Mar14:00Environment Meeting
09 Mar14:00Junior Marimbas
09 Mar14:00Subject Support
09 Mar14:00Matric Clusters meeting at St Anne's tbc
09 Mar14:00Board Meeting
09 Mar14:30Squash - KZN Junior Open Day 1
09 Mar15:00U14 Circuit Hockey Trials
09 Mar15:15Interhouse Water Polo
09 Mar18:00Senior Marimbas
10 MarRED SATURDAY
10 MarU16 Pre-season Hockey Tournament
10 MarU14 Pre-season Hockey Tournament
10 Mar07:00Canoeing - Interschool Races
10 Mar08:00U16 Water Polo Festival
10 Mar18:00U-PARTY
11 MarSpar Hockey Regional Tournament
11 Mar08:00Catholic Mass
11 Mar08:00Squash - KZN Junior Open
11 Mar18:00Evening Eucharist
12 MarWEEK 1
12 Mar13:30SCA Committee Lunch
12 Mar13:30STEPP Lions River SMILE and Sport partnership
12 Mar13:30Macrorie Form 4 - Counsellor's Lunch
12 Mar14:00Form 3 Great Adventure prep
12 Mar14:00AP Maths & English
12 Mar14:00Subject Support
12 Mar14:00Supplementary Music Theory Lessons
12 Mar15:00U16 Hockey Circuit Trials
12 Mar15:00U14 Hockey Team Trials
12 Mar18:00Symphonic Band
12 Mar18:00St Anne's Contemporary Dance Company Rehearsal
12 Mar18:30Major Production Rehearsal
13 Mar08:00Calendar Meeting
13 Mar10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
13 Mar10:30Media Centre Monitors' Meeting
13 Mar10:30Heads of Houses Meeting
13 Mar13:30Worship Band Lunch
13 Mar13:30STEPP Leaders' Meeting
13 Mar13:30Marianne Browne Form 4 - Counsellor's Lunch
13 Mar14:00AP Maths & English
13 Mar14:00Subject Support
13 Mar15:00U18 District Hockey Trials
13 Mar15:00Tennis School League
13 Mar15:00U16 Team Hockey Trials
13 Mar18:00Choir
13 Mar18:30Major Production Rehearsal
14 MarSTEPP Civvies Day
14 Mar07:00Confirmation classes
14 Mar07:15Form Time
14 Mar10:30Theatre Monitors' Meeting
14 Mar13:30Andrews Form 4 - Counsellor's lunch
14 Mar14:00SA Maths Olympiad Round 1
14 Mar14:00Subject Support
14 Mar14:00STEPP Science partnership
14 Mar14:00Health & Safety Meeting
14 Mar15:00Open Hockey Team Trials
14 Mar17:30Devos
14 Mar18:00Mollie Stone Form 2 Supper at the College Head's Home
14 Mar18:00St Anne's Dance Theatre Company Rehearsal
15 Mar10:30Awards Committee Meeting
15 Mar13:30Sacristans' Lunch
15 Mar13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
15 Mar13:30Usherwood Form 4 - Counsellor's Lunch
15 Mar13:45STEPP Ndabezinhle Homework Support partnership
15 Mar14:00Staff Professional Development
15 Mar14:00Spiritual Leaders Cell Group Meeting
15 Mar14:00Subject Support
15 Mar15:00U14 District Hockey Trials
15 Mar15:00Worship Band Practice
15 Mar15:00Tennis School League
15 Mar17:30Midlands Youth Choir at All Saints
15 Mar18:00Vocal Ensemble
15 Mar18:30Early Bird Music Recital
15 Mar18:30Major Production, Dress Rehearsal 1
16 MarSCA Camp
16 Mar07:00U16 Hockey Tour
16 Mar10:30Staff Meeting
16 Mar11:00Finance Meeting
16 Mar13:00STEPP uMusawenkosi Pre-School partnership
16 Mar13:30Frances Baines Form 4 - Counsellor's Lunch
16 Mar14:00AP Maths & English
16 Mar14:00Environment Meeting
16 Mar14:00Junior Marimbas
16 Mar14:00Subject Support
16 Mar14:00Squash - KZN Junior Open
16 Mar15:00Leave for SCA Camp
16 Mar18:00Senior Marimbas
17 MarBLUE SATURDAY
17 MarSCA Camp
17 Mar1st Team pre-season Hockey Tournament
17 Mar08:00U19 Water Polo Festival
18 MarSCA Camp
18 Mar08:00Catholic Mass
18 Mar08:00Squash - KZN Junior Open
18 Mar13:00Return from SCA Camp
18 Mar17:00Early Supper
18 Mar17:30Evening Prayer
18 Mar18:00Major Production, Dress Rehearsal 2
19 MarWEEK 2
19 Mar13:30SCA Committee Lunch
19 Mar13:30STEPP Lions River SMILE and Sport partnership
19 Mar13:30Mollie Stone Form 4 - Counsellor's Lunch
19 Mar14:00Form 3 Great Adventure prep
19 Mar14:00AP Maths & English
19 Mar14:00Subject Support
19 Mar14:00Supplementary Music Theory Lessons
19 Mar18:00Symphonic Band
19 Mar18:00St Anne's Contemporary Dance Company Rehearsal
19 Mar18:30Unity
19 Mar19:30Major Production, Performance 1
20 MarFRANCES BAINES COLLEGE DUTY ENDS
20 Mar10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
20 Mar10:30Media Centre Monitors' Meeting
20 Mar13:30Worship Band Lunch
20 Mar13:30STEPP Leaders' Meeting
20 Mar13:30Macrorie Form 5 - Counsellor's Lunch
20 Mar14:00AP Maths & English
20 Mar14:00Subject Support
20 Mar15:00Tennis School League
20 Mar18:00Choir
20 Mar19:30Major Production, Performance 2
21 Mar14:00STEPP Science partnership
21 Mar15:00U14 Final Hockey Trials
21 Mar17:30Devos
21 Mar18:00Usherwood Form 2 Dinner at the College Head's Home
21 Mar18:00St Anne's Dance Theatre Company Rehearsal
21 Mar19:30Major Production, Performance 3
21 Mar07:00Confirmation classes
21 Mar10:30Theatre Monitors' Meeting
21 Mar13:30Marianne Browne Form 5 - Counsellor's Lunch
21 Mar14:00Subject Support
21 Mar14:00Pupils' Progress Review
22 MarSquash - SA Closed Tournament
22 Mar10:30Head & Deputy Head Girl to meet Form 6
22 Mar13:30Sacristans' Lunch
22 Mar13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
22 Mar13:30Andrews Form 5 - Counsellor's Lunch
22 Mar13:30U14 Roedan and U15 Waterstone Netball tournament
22 Mar14:00Final Assembly
22 Mar14:00Final Assembly
22 Mar14:00Spiritual Leaders Cell Group Meeting
22 Mar14:00Subject Support
22 Mar15:00U18 Final Hockey Trials (district)
22 Mar15:00U16 2nd Round Hockey Trials (district)
22 Mar15:00Worship Band Practice
22 Mar15:00Tennis School League
22 Mar17:30Midlands Youth Choir at All Saints
22 Mar18:00Vocal Ensemble
22 Mar19:30Major Production, Performance 4
23 MarTERM 1 ENDS
23 MarU14 and U15 Netball tournament
23 Mar06:00U14 Hockey Tour
23 Mar06:30Bus Departs to JHB - Zoo Lake
23 Mar08:00Form 6 Parent/Teacher interviews
23 Mar08:00Bus Departs to DBN - Pavilion
Back to Top