St Annes

Calendar & Dates

Date Time Title
01 Jun10:30Staff Meeting
01 Jun12:303X Accounting Trio to Hilton Quarry - Clicks
01 Jun13:30FB Form 4 Counsellor's Lunch
01 Jun14:00AP Maths & English
01 Jun14:00Environment Meeting
01 Jun14:00Junior Marimbas
01 Jun14:00Subject Support
01 Jun18:00Senior Marimbas
01 Jun19:00Frances Baines Commemorative Service & Dinner
01 JunForms 4 & 5 Exams End
01 JunUSHERWOOD COLLEGE DUTY BEGINS
02 Jun08:00Hockey League Matches, TWC
02 JunRED SATURDAY
03 Jun08:00Catholic Mass
03 Jun18:00Evening Prayer
04 Jun08:00Aptitude Test 3W & 3X
04 Jun09:00Calendar meeting
04 Jun10:00Charlotte Latin (9 girls) visit St Anne's
04 Jun10:30House Meetings
04 Jun13:30Mollie Stone Form 4 Counsellor's Lunch
04 Jun13:30SCA Committee Lunch
04 Jun13:30STEPP Lions River SMILE and Sport Partnership
04 Jun14:00AP Maths & English
04 Jun14:00Form 3 Great Adventure prep
04 Jun14:00Form 4 Chanel Programme
04 Jun14:00Music Internal Practical Examinations (Form 2 - 6 Subject Music)
04 Jun14:00Subject Support
04 Jun14:00Supplementary Music Theory Lessons
04 Jun14:00Umgeni Hospital
04 Jun15:00Squash School League
04 Jun18:00Interhouse Music Rehearsals
04 Jun18:00St Anne's Contemporary Dance Company Rehearsal
04 Jun18:00Symphonic Band
04 JunWEEK 1
05 Jun08:00Aptitude Test 3Y & 3Z
05 Jun10:30Heads' of Houses Meeting
05 Jun10:30Media Centre Monitors' Meeting
05 Jun10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
05 Jun11:30Professional Development Committee
05 Jun12:303Y Accounting Trip to Hilton Quarry - Woolworths
05 Jun13:30STEPP Leaders' Meeting
05 Jun13:30STEPP Nogqaza SMILE partnership
05 Jun13:30Worship Band Lunch
05 Jun14:00AP Maths & English
05 Jun14:00Music Internal Practical Examinations (Form 2 - 6 Subject Music)
05 Jun14:00Subject Support
05 Jun15:00Interhouse Cross Country
05 Jun18:00Choir
05 Jun18:00Interhouse Music Rehearsals
05 Jun19:00Usherwood Commemorative Service & Dinner
05 JunSTEPP Civvies Day
06 Jun07:15Form Time
06 Jun10:30Theatre Monitors' Meeting
06 Jun14:00Coding Club
06 Jun14:00Devos
06 Jun14:00Music Internal Practical Examinations (Form 2 - 6 Subject Music)
06 Jun14:00Subject Support
06 Jun14:30Netball Matches
06 Jun15:00Cross Country League
06 Jun18:00Interhouse Music Rehearsals
07 Jun17:00Squash Midlands League Matches
07 Jun18:00Interhouse Music Rehearsals
07 Jun18:00Vocal Ensemble
07 Jun19:00Marianne Brown Commemorative Service & Dinner
07 JunLIFE ORIENTATION CAT Part B NSC ASSESSMENT
07 Jun07:00Chapter meeting with Bishop Dino
07 Jun10:30Enviro Reps' Meeting
07 Jun13:30Sacristans' Lunch
07 Jun13:30STEPP Jabulani SMILE partnership
07 Jun13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
07 Jun14:00Music Internal Practical Examinations (Form 2 - 6 Subject Music)
07 Jun14:00Spiritual Leaders' Cell Group Meeting
07 Jun14:00Staff Professional Development
07 Jun14:00Subject Support
07 Jun15:00Hockey League Matches, Epworth (DH)
07 Jun15:00Worship Band Practice
08 Jun05:30ISSF, Roedean - Johannesburg
08 Jun07:30Form 3 Geog trip Warwick Market/Hist trip to Holocaust
08 Jun09:00Drama ESIT Part B exam, Auditorium
08 Jun10:30Staff Meeting
08 Jun11:00Board Meeting
08 Jun14:00AP Maths & English
08 Jun14:00Environment Meeting
08 Jun14:00Junior Marimbas
08 Jun14:00Music Internal Practical Examinations (Form 2 - 6 Subject Music)
08 Jun14:00STEPP Business Hub
08 Jun14:00Subject Support
08 Jun18:00Interhouse Music Rehearsals
08 Jun18:00Senior Marimbas
08 JunDEADLINE FOR THE THIRD TERM CALENDAR
09 Jun08:00Hockey League Matches
09 JunBLUE SATURDAY
10 Jun08:00Catholic Mass
10 Jun18:00Evening Eucharist
11 Jun10:30House Meetings
11 Jun13:30Macrorie Form 3 Counsellor's Lunch
11 Jun13:30SCA Committee Lunch
11 Jun13:30STEPP Lions River SMILE and Sport Partnership
11 Jun14:00AP Maths & English
11 Jun14:00Form 3 Great Adventure prep
11 Jun14:00Form 4 Chanel Programme
11 Jun14:00Subject Support
11 Jun14:00Supplementary Music Theory Lessons
11 Jun14:00Umgeni Hospital
11 Jun15:00Junior Interhouse Hockey
11 Jun15:00Senior Interhouse Netball
11 Jun15:00Squash School League
11 Jun18:00Interhouse Music Rehearsals
11 Jun18:00St Anne's Contemporary Dance Company Rehearsal
11 Jun18:00Symphonic Band
11 JunWEEK 2
12 Jun08:00Speech and Drama Festival
12 Jun10:30Media Centre Monitors' Meeting
12 Jun10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
12 Jun13:30MB Form 3 Counsellor's Lunch
12 Jun13:30STEPP Leaders' Meeting
12 Jun13:30STEPP Nogqaza SMILE partnership
12 Jun13:30Worship Band Lunch
12 Jun14:00AP Maths & English
12 Jun14:00Subject Support
12 Jun15:00Junior Interhouse Hockey
12 Jun15:00Senior Interhouse Hockey
12 Jun18:00Choir
12 Jun18:00Interhouse Music Rehearsals
12 Jun19:00Mollie Stone Commemorative Service & Dinner
13 Jun10:30Theatre Monitors' Meeting
13 Jun11:30Calendar Committee Meeting
13 Jun13:30Andrews Form 3 Counsellor's Lunch
13 Jun14:00Coding Club
13 Jun14:00Devos
13 Jun14:00Subject Support
13 Jun14:30Netball Matches
13 Jun15:00Cross Country League
13 Jun17:30Squash Midlands League
13 Jun18:00Interhouse Music Rehearsals
13 JunUSHERWOOD COLLEGE DUTY ENDS
14 Jun10:30Awards Committee Meeting
14 Jun10:30Enviro Reps' Meeting
14 Jun13:30Sacristans' Lunch
14 Jun13:30STEPP Jabulani SMILE partnership
14 Jun13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
14 Jun13:30Usherwood Form 3 Counsellor's Lunch
14 Jun14:00Fete Day Preparations Form 5
14 Jun14:00Spiritual Leaders' Cell Group Meeting
14 Jun14:00Staff Professional Development
14 Jun14:00Subject Support
14 Jun15:00Hockey League Matches
14 Jun15:00Worship Band Practice
14 Jun17:00Squash Midlands League Matches
14 Jun18:00Interhouse Music Rehearsals
14 JunANDREWS COLLEGE DUTY BEGINS
15 Jun08:00Youth Day Fete
15 Jun10:30Staff Meeting
15 Jun13:30FB Form 3 Counsellor's Lunch
15 Jun14:00AP Maths & English
15 Jun14:00Environment Meeting
15 Jun14:00Junior Marimbas
15 Jun14:00Subject Support
15 Jun15:00Interhouse Music Rehearsals (Solo & Ensemble Groups)
15 Jun18:00Curry & Quiz Night
16 JunRED SATURDAY
17 Jun08:00Catholic Mass
17 Jun18:00Evening Prayer
17 JunKZN Squash Marking Clinic and Team Get-Together
18 Jun10:30House Meetings
18 Jun13:30Mollie Stone Form 3 Counsellor's Lunch
18 Jun13:30SCA Committee Lunch
18 Jun13:30STEPP Lions River SMILE and Sport Partnership
18 Jun14:00AP Maths & English
18 Jun14:00Form 3 Great Adventure prep
18 Jun14:00Form 4 Chanel Programme
18 Jun14:00Subject Support
18 Jun14:00Supplementary Music Theory Lessons
18 Jun14:00Umgeni Hospital
18 Jun18:00Interhouse Music Blocking Rehearsal
18 Jun18:00St Anne's Contemporary Dance Company Rehearsal
18 Jun18:00Symphonic Band
18 Jun18:30Unity
18 JunWEEK 1
19 Jun10:30Media Centre Monitors' Meeting
19 Jun10:30STEPP Portfolio Heads' Meeting
19 Jun13:30Matric Accounting Tour to JHB
19 Jun13:30STEPP Leaders' Meeting
19 Jun13:30STEPP Nogqaza SMILE partnership
19 Jun13:30Worship Band Lunch
19 Jun14:00AP Maths & English
19 Jun14:00Catering Meeting
19 Jun14:00Subject Support
19 Jun17:30Interhouse Music Sound Check
20 Jun07:15Form Time - Current Affairs Test 4
20 Jun10:30Theatre Monitors' Meeting
20 Jun14:00Coding Club
20 Jun14:00Devos
20 Jun14:00Staff Meeting - Progress Review
20 Jun14:00Subject Support
20 Jun14:30Netball Matches
20 Jun17:30Midlands Squash League
20 Jun18:30Interhouse Music 1
21 Jun10:30Enviro Reps' Meeting
21 Jun13:30Sacristans' Lunch
21 Jun13:30STEPP Julukandoda School SMILE partnerships
21 Jun14:00Spiritual Leaders' Cell Group Meeting
21 Jun14:00Staff Professional Development
21 Jun14:00Subject Support
21 Jun15:00Hockey League Matches, TWC (DH)
21 Jun15:00Worship Band Practice
21 Jun17:00Squash Midlands League Matches
21 Jun18:00Vocal Ensemble
21 Jun18:30Interhouse Music 2 (Booking compulsory)
22 Jun00:00SECOND FINAL ENTRY RETURN FOR 2018 NSC CANDIDATES
22 Jun06:30Bus Departs to JHB- Zoo Lake
22 Jun07:30Breakfast for Form 5 Parents & Staff
22 Jun08:00Bus Departs to DBN - Pavilion
22 Jun08:00Form 5 Parent/Teacher Interviews
22 JunEND OF TERM 2
Back to Top