Events

Loading Events

Events for January 2020

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

Calendar of Events

Calendar of Events
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Staff Chapel Service

08:00

Staff Breakfast

08:30

Staff Meeting and Cluster Meetings

09:30

Resident Staff Function at the College Head's Home

18:00

South African Water Polo Training Camp

12:00
11

All Grade 12 Residential Boarders Return (Dress: Blue Dresses and Blaz

17:00

Supper

17:30
12

Breakfast for Grade 12s in the Dining Room (Dress: Blue Dresses)

08:00

New Girls' Day (Dress: Blue Dresses and Blazers)

10:00

Tea in the Houses

10:30

Welcome in the Indoor Centre

11:30

Lunch in the Dining Room for New Girls and Parents; Lunch for Grade 12

12:15

New Girls' Service (Grades 8 & 12 attend) (Dress: Blue Dresses & Blaze

13:30

Parents Depart

14:30

Sports Activities at Pool (Grade 8s and Matrics)

15:00

Water Polo Orientation (Optional)

16:30

Settling into Houses

17:00

Supper - Grade 8s Seated in Houses in Dining Room (Change into Civvie

18:00

Grades 8 & 12 War Cry Practice

18:30

House Activities

19:00

WEEK 1

13

Grade 12 Leadership Programme (Dress: Sports Kit with House Shirt and

Grade 8 Boot Camp Programme

Rising Bell

07:00

Breakast

07:15

Special Programme for Grade 8 & 12

08:30

Lunch

12:30

Swimming: Grade 8 Trials (ALL Grade 8s)

15:00

Supper

18:00

House Activities

19:00

Water Polo - Pre-Season Training Camp

14:00
14

TERM 1 BEGINS

Rising Bell

07:00

Breakfast

07:15

Special Programme Grades 8 & 12

08:00

Breakfast for New Girls in Grades 9 - 11

08:30

Lunch on the Front Lawn

13:00

Head Day Boarder Address with Grade 8 & 12 Day Boarders

14:00

Rehearsal for Induction Service

14:00

Supper

18:00

House Meetings for Residential Boarders

20:00
15

MOLLIE STONE COLLEGE DUTY BEGINS

Rising Bell

06:15

Breakfast

06:20

Leadership Induction Service & Eucharist (Compulsory for all girls and

07:15

Special Morning Academic Programme

09:00

Tea in the Houses

10:25

Lessons Resume

10:55

STEPP House Leader's Training

14:00

Swimming Team Time-Trials

15:00

Grade 8 Tennis Trials

15:00

Resident Staff Meeting

17:00

Prep for Grades 8 & 9

18:30
16

Sacristans' Lunch

13:30

Spiritual Servants' Cell Group

14:00

1st Team 2020 Hockey Squad Trials

15:00

Vocal Ensemble

18:00

Major Production Rehearsal

18:00
17

Grade 12 Geography Field Trip

07:30

Staff Meeting

10:30

STEPP Training session 2

14:00

Action Netball Matches

14:00

Athletics - Interhouse Long Jump and 1500m (Depart 14:30)

15:00

Junior Supper

17:15

Senior Supper

17:45

Grade 8 Welcome to Spirituality (Compulsory)

18:00

Grade 9 Prep in the Houses

18:30

Staff Function at the College Head's Home

18:30

SCA (Optional, or Grade 8s to return to Houses)

19:00

Hot chocolate and 'Down Time" in Houses)

20:15

BLUE SATURDAY

CLOSED WEEKEND (All Resident Staff on Duty. No Ville Passes)

Early Breakfast

06:15

Athletics - Interhouse (Depart 07:00)

07:00

Canoeing Race - K1 Marathon

08:00

Senior Lunch

12:00

Junior Lunch

12:30

Rest (Optional)

13:00

Grades 8 & 9 Activities (Compulsory. Dress: Navy Shorts, Shirts, Takki

14:30

Tea for Grades 8 & 9 in the Indoor Centre; Tea for Grades 10-12 in the

15:00

Supper (Front Lawn)

17:15

All-Girls' Social

18:30
19

CLOSED WEEKEND (All Resident Staff on Duty. No Ville Passes)

Catholic Mass

08:00

Grades 8 , 11 & 12 Brunch

09:15

Grades 9 & 10 Brunch

09:40

Grade 11s Take Grade 8s to Ville (Dress: Blue Dresses & Blazers)

10:00

Rest (Optional)

12:45

Grades 8 & 9 Interhouse Soccer (Dress: Navy shorts, House shirts and T

14:30

Junior Supper

17:00

Senior Supper

17:20

Spiritual Leaders take Chapel

18:00

Hot Chocolate in Houses

19:15

WEEK 2

20

Chapel

07:15

House Mothers' Meeting

08:00

School Photos - Groups & Individuals

08:00

House Meetings

10:30

SCA Lunch

13:30

Heads of Houses' Meeting

14:00

Gr 11 AP Maths

14:00

Gr 12 AP English

14:00

STEPP Training Session 3

14:00

Subject Support

14:00

Water Polo Testing/Trial Week

15:00

Action Netball 1st & 2nd Team Trials

15:00

English Olympiad

15:30

Devos Committee Meeting

17:15

Symphonic Band

18:00

Major Production Rehearsal

18:00

Unity

18:30

St Anne's Dance Theatre Company Rehearsal

19:00
21

College Assembly

07:15

Heads of Houses' Meeting with Integration Committee

10:30

Worship Band Lunch

13:30

Macrorie Grade 8 Counsellors' Lunch

13:30

Gr 11 AP English

14:00

Gr 12 AP Maths

14:00

Ladies in Praise

14:00

Subject Support

14:00

STEPP Nogqaza Partnership

14:00

Tea in Houses for Grades 8 & 9

15:00

Action Netball U15 Trials

15:00

Tennis League Starts

15:00

Choir

18:00

Dana Ross's Birthday

00:00
22

Breakfast Grades 8 & 9 (Day Boarders welcome)

06:30

Class Tutor Time

07:30

Head Day Girl Meeting with all Day Boarders in the Chapel

10:30

Head Girl and Deputy Head Girl Meeting with the College Head

10:30

Marianne Brown Grade 8 Counsellors' Lunch

13:30

Devos

14:00

Public Speaking Club

14:00

Coding Club

14:00

Subject Support

14:00

Grade Heads' Meeting

14:00

Epworth Gala (Depart 14:00)

15:00

Action Netball U16 Trials

15:00

PMB Debating League Adjudicator Training (Auditorium)

17:30

St Anne's Contemporary Dance Rehearsal

18:00

Major Production Rehearsal

18:00
23

Chapel

07:15

Head Girl and Deputy Head Girl Meeting with Grade 10

10:30

Sacristans' Lunch

13:30

Andrews Grade 8 Counsellors' Lunch

13:30

STEPP Julukandoda and Jabulani Partnerships

13:50

Spiritual Servants' Cell Group

14:00

Subject Support

14:00

Staff Professional Development

14:00

Tennis League (Depart 14:30)

15:00

Devos Committee Meeting

17:15

Vocal Ensemble

18:00

Major Production Rehearsal

18:00

Andrews Grade 12 Coffee Evening at the College Head's Home

19:30
24

Line Up

07:00

Deputy Heads' Assembly and Hymn Practice

07:05

Staff Meeting

10:30

War Cries on the Front Lawn

10:40

Lunch on the Front Lawn

13:30

Frances Baines Grade 8 Counsellors' Lunch

13:30

Squash - KZN Open

14:00

Choir Camp

14:00

Gr 11 AP Maths

14:00

Gr 12 AP English

14:00

Enviro Club Meeting

14:00

Action Netball Matches

14:00
25

RED SATURDAY

Canoeing - K1 Upper Umgeni

08:00

Midlands Tennis Trials

08:00
26

Catholic Mass

08:00

Water Polo - Grade 8 introduction

16:00

Evening Eucharist

18:00

WEEK 1

27

MOLLIE STONE COLLEGE DUTY ENDS

Grade 10 Drama Residency

Chapel

07:15

House Mothers' Meeting

08:00

House Meetings

10:30

SCA Lunch

13:30

Mollie Stone Grade 8 Counsellors' Lunch

13:30

STEPP Umgeni Partnership

13:30

STEPP Lions River Partnerships

13:30

Gr 11 AP English

14:00

Gr 12 AP Maths

14:00

Subject Support

14:00

Grade 9 Great Adventure prep

14:00

English Olympiad

15:30

Devos Committee Meeting

17:15

Symphonic Band

18:00

Major Production Rehearsal

18:00

St Anne's Dance Theatre Company Rehearsal

19:00
28

USHERWOOD COLLEGE DUTY BEGINS

00:00

College Assembly

07:15

IEB Principals' Meeting

08:30

Head Girl and Deputy Head Girl Meeting with Grade 9

10:30

Worship Band Lunch

13:30

Grade 12 AP English

14:00

Gr 11 AP Maths

14:00

Ladies in Praise

14:00

Subject Support

14:00

STEPP Nogqaza Partnership

14:00

Tea in Houses for Grades 8 & 9

15:00

Choir

18:00
29

Breakfast Grades 8 & 9 (Day Boarders welcome)

06:30

Class Tutor Time

07:30

Heads of Houses' Meeting with Heads of Collaboration and Sport

10:30

Devos

14:00

Public Speaking Club

14:00

Coding Club

14:00

Subject Support

14:00

Dimont Gala (Depart 14:00)

15:00

St Anne's Contemporary Dance Rehearsal

18:00

Major Production Rehearsal

18:00

Frances Baines Grade 12 Coffee Evening at the College Head's Home

19:30
30

Staff Professional Development

14:00

Tennis League (Depart 14:30)

15:00

Devos Committee Meeting

17:15

Vocal Ensemble

18:00

Residency Professional Production

19:30

Mollie Stone Grade 12 Coffee Evening at the College Head's Home

19:30

Chapel

07:15

Staff Professional Review Meeting

10:30

Head Girl and Deputy Head Girl Meeting with Grade 8

10:30

Sacristans' Lunch

13:30

Macrorie Grade 12 Counsellors' Lunch

13:30

STEPP Julukandoda and Jabulani Partnerships

13:50

Spiritual Servants' Cell Group

14:00

Subject Support

14:00
31

Staff Meeting

10:30

Marianne Brown Grade 12 Counsellors' Lunch

13:30

Gr 11 AP English

14:00

Gr 12 AP Maths

14:00

Enviro Club Meeting

14:00

College Lecture

14:00

Action Netball Matches

14:00

High School Umgungundlovu Swimming Trials (Depart 14:00)

14:30

Grade 10 Residency Work-in-Progress Production

19:00
1
2
+ Export Events